Bako

Bako National Park to miała być największa atrakcja naszego pobytu na Borneo. W końcu niecodziennie śpi się na skraju dżungli w domkach, z których małpy kradną wszystko co nadaje się do jedzenia 😉

IMG_0371

Żeby dostać się na Bako trzeba autobusem z Kuching dojechać do Bako Bazaar, a potem wsiąść na łódkę, która zabiera do właściwego Parku.
W zależności czy jest odpływ (rano) czy przypływ (wieczorem) łódka dowozi do portu lub zostawia na mieliźnie, skąd trzeba przenieść swój dobytek wchodząc do wody 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po załatwieniu formalności, zrzuceniu bagażu (i szczelnym zamknięciu okien i drzwi ;)) ruszamy na podbój dżungli.
Po wcześniejszych doświadczeniach nie jest już strasznie. Początkowo wydaje się wręcz zbyt prosto, bo betonowy chodnik, bo ścieżka drewniana,…

Dopiero po wejściu na właściwą trasę zaczynają się schody, a właściwie korzenie … po których trzeba się wspinać jak po drabinie.

Potem raz jest łatwiej, raz trudniej. Dochodzimy do plaży, kąpiemy się, ukrywamy przed nagłą ulewą, wracamy w słońcu, wchodzimy na inną trasę, nie ma przejścia bo przypływ, …

Najlepsze przychodzi późnym popołudniem i wczesnym przedpołudniem następnego dnia. O tych porach małpy całymi stadami wychodzą na ścieżkę, żeby trochę pobaraszkować. Są tak blisko, że chciałoby się je dotknąć, choć podobno nie jest to bezpieczne.
Makaki bawią się na ścieżkach jak przedszkolaki: turlają się w parach, gonią się i ciągną za ogony. Widoki są naprawdę niesamowite.
Na zdjęciach występują tylko te poważne 😉

A potem, przy śniadaniu, gdy ulewa krzyżuje nam plany, gdy siedzimy czekając na łódkę, na swoje śniadanie przychodzą nosacze!
Są BARDZO blisko! Siedzą na drzewach wcinając listki.
Poruszają się zwinnie i mają posturę bardzo człowieczą (tu w zachwycie rzucam „ależ on podobny do człowieka!” na co Radek ripostuje: „chyba do ciebie!”)
Muszą ładne być te nosacze…

Reklamy

2 myśli w temacie “Bako”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s